Açık Hava Ezgersizleri İçin Bahar Çağırıyor

Bunaltıcı sıcaklar başlamadan, İstanbul’un güzelim baharının tadını çıkarmanın ve açık alan aktiviteleri yapmanın tam zamanı. Şimdi kısa kış günlerini, karanlık ve soğuk sabahları unutup, tüm karmaşasına rağmen kuş seslerine uyanan İstanbul’un ve güneşin tadını çıkarmanın tam zamanı. Bir spor salonunda veya evde, egzersiz yapıyor olun ya da olmayın, yürüyüş yapmaktan hoşlanın veya hoşlanmayın bahar bizi çağırıyor! Haydi dışarı çıkıyoruz.

Studio Pilates’in sahibi ve bir spor hocası olarak size kolay ve çabuk fit olmanın yollarını liste olarak vermemi ve bir kaç haftada şöyle ya da böyle olacaksınız tavsiyelerimi okumayı tercih edersiniz biliyorum. Başka bir yazımızda o da olabilir ama bu gün değil. Doğanın bütün cömertliği ile kendisini sunduğu ve bizi coşkusuna katılmaya davet ettiği bu aylarda böylesi bir davete kayıtsız kalmak bedenimize, ruhumuza ve mesleğimize haksızlık olacaktır. Bu nedenle bugün size “OUTDOOR TRAINING” olarak da adlandırabileceğimiz açık hava aktivitelerinden bahsetmek istiyorum. Bu egzersizler doğada uygulanan her türlü aktiviteyi kapsasa da genellikle doğa yürüyüşleri, patika tırmanışlarını, doğada yapılan egzersizleri ifade etmektedir. Bu aktivitelerin en büyük özelliği açık alanda yapılıyor olmaları ve oksijen kullanımını arttırarak egzersizin maksimum faydasını vücuda sağlamaktır. Şehirde ve günlük hayatta açık alan aktivitelerini en kolay uygulamanın yolu ise parklarda bahçelerde oynanan yakar topdan, ip çekme oyunlarından, çuval yarışından geçer. Şaşırıyorsunuz biliyorum, son yıllarda sadece takım çalışması eğitimlerinde karşınıza çıkan bu aktiviteler gerçekte parklarda, bahçelerde, pikniklerde aile, arkadaş arasında oynadığımız oyunlardır. Hepimiz biliriz, severiz, hatırladığımızda mutlu oluruz. Açık alan aktiviteleri kalabalık gruplarla yapıldığında sadece spor olarak değil eğlence olarak da bizi mutlu kılan aktivitelerdir ama tabiki kalabalıklardan hoşlanmayalar için ille de sosyal bir etkinlik kıvamında olması gerekmez.

Sabah iş öncesi veya akşam iş çıkışı yapacağınız bir yürüyüş veya koşu, parkta ip atlamak, fotoğraf makinanızı alıp dere tepe bir doğa yürüyüşüne çıkmak, bisiklete binmek veya günlük egzersizlerinizi sahilde kum üzerinde yapmak gibi aktiviteleri de açık hava aktiviteleri olarak hemen uygulamaya başlayabilirsiniz. Daha geniş kapsamlı, ekipman ve profesyonel destek gerektiren Outdoor aktiviteleri de var. Yelken, rafting, kampçılık, avcılık gibi veya profesyoneller tarafından düzenlenen doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları da katılınabilecek doga sporları olarak düşünülebilir. Doğada yapılan aktivitelerin tamamı normalde yaptığınız spor salonu çalışmalarınıza büyük katkı sağlar ve bedeninizi farklı yönlerden güçlü ve fit kılar. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak günlük rutinlerinizden uzaklaşmak her zaman iyi gelir… O nedenle bahar sizi çağırırken onu dinleyin ve atın kendinizi doğaya…

Zeynep SELAMOĞLU 
Studio Pilates – www.studiopilates.com.tr

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.