Az Naylon Poşet, Temiz Bir Dünya

Dünya genelinde özellikle plastik poşet kullanımının çevremize zararları sebebi ile yaygınlaşan “tek kullanımlık naylon/plastik poşet” kullanımın azaltılmasına yönelik gelişmeler sonucunda, doğaya ve insana olan duyarlılığımız gereği naylon poşet kullanımını azaltmak üzere yeni bir projemiz var.

Plastik/naylon poşetlerin doğamıza ve dahi bize verdikleri zararlara kısaca bakacak olursak;

  • Plastik poşetlerin üretiminde termoplastik olarak adlandırılan petrol türevli polietilen kullanılıyor. Bu da çevre ve insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Kanser vakâlarındaki artışın en büyük sorumlularından biri… Isıya veya güneşe maruz kaldıklarında bileşimindeki maddeler çözünerek kansere neden oluyor.
  • Plastik poşetlerin doğada bozulmaları bir hayli zaman alıyor; denizde 400 yıl, karada 800 yıl. Bu bozulma sırasındaysa tüm zararlı materyaller toprak ve suya geçiyor. Toprak ve su ile ürettiğimiz tüm ürünlere de doğrudan etkisi olmaktadır.
  • Işık etkisiyle daha zehirli ve küçük petro-polimerlere dönüşen plastik poşetler hayvanlar tarafından besin zannedilerek tüketilebilmektedir. Yani sadece tek bir nesli değil, besin zincirini çok uzun süre etkileyecek kadar uzun ömürlü zararlara neden oluyor.

Ülkemizde tek kullanımlık plastik poşet kullanımının, 2017 verilerine göre, yılda 20 milyara yakın bir rakama ulaştığı yönünde haberler okuyoruz. Yurt dışında yürürlükte olan tek kullanımlık poşetlerin ücret karşılığı satılması, 2019 yılı Ocak ayı itibari ile Türkiye’de mecburi hale gelecek. Verdiği zararları da göz önüne alarak, bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek üzere biraz daha farklı  düşünmemiz gereken bir dönemdeyiz. Bu nedenle, biz de mağazalarımızda tek kullanımlık naylon/plastik poşetlerin yerine alternatif olarak müşterilerimize; uygun fiyatlı, uzun süre kullanılabilecek bir alternatif sunuyoruz. Bu çantalar çıtçıtlı, kolayca katlanabilir bir formda, rahatlıkla taşınabilir ve defalarca kullanılabilir . Farklı renk seçenekleri bulunuyor.

Kaynak linkler:

http://www.milliyet.com.tr/akla-zarar-poset-gunde-50-milyon-ekonomi-2400065/

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.