Bayrampaşa Enginarının Hikayesi

Brasserie menümüzdeki ürünleri belirleyen en önemli etkenlerden biri ham madde. Yıl içerisinde kış ve yaz olmak üzere iki kere değişen menülerimizde mevsimlerin bize sunduğu sebzeleri ve meyveleri kullanmaya gayret ediyoruz.

Yaz menüsünde kullanmaya başladığımız mevsim sebzelerinden biri de Enginar. Başlangıçlarda Kinoalı Avokadolu Enginar’ı, pizzalarda da Sebzeli Pizzamız ile enginar menümüze dahil oldu. Mevsiminde sebze ve meyve kullanırken, yerel üreticiyi de destekleyecek çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bursa’da yerel üreticiden aldığımız enginara Bayrampaşa enginarı deniliyor.


Bayrampaşa Enginarı ismini ilk kez üretildiği İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinden almış, tabi bu bahsettiğimiz 1900’lü yılların başı. Hikayeye göre, Bayrampaşa’da çok guzel ve lezzetli enginarlar yetişirmiş. Bu lezzetli enginarların fideleri zamanla Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış. Bursa’da başlayan, İzmir’den Ankara’ya, hatta Kıbrıs’a bile götürülen fideler ülkemizde Bayrampaşa enginarının geniş bir alanda yetişmesi ile sonuçlanmış. Şimdilerde Bayrampaşa enginarları yetiştiği illerin isimleri ile, örneğin Bursa Bayrampaşa Enginarı, İzmir Bayrampaşa Enginarı gibi, anılıyor. Vücuttaki kanı temizleyen, toksinleri atan, karaciğer, böbrek, safra kesesi ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olan enginarı biz çok seviyoruz. Kinoa ve Avokado ile iyi bir başlangıç, Sebzeli Pizza içerisinde ise lezzetli bir tamamlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Henüz denemeyenler için her iki ürünümüzü de öneririz.

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.