Hayata Merhaba Bez Çanta Projemiz

“Engelli” ve “engelli olmayan” insanların yaşam kalitesini artırmak amacıyla 2014 senesinde İstanbul’da kurulan Uluslararası Yaşamı Destekleme Derneği ile geliştirdiğimiz ortak proje kapsamında, ekmeklerimizi saklamak ve korumak üzere üretilen bez çantalarımızı Ekim 2017 itibari ile Beyaz Fırın’da satışa sunduk.

Derneğin Ataşehir’de bulunan rehabilitasyon merkezinde, engelli arkadaşlarımız tarafından üretilen bu çantaların satışından elde edeceğimiz geliri de tamamen derneğe aktararak, arkadaşlarımızın geleceğine bir nebze olsun katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Siz de bez çantalarımızı satın alarak engelli arkadaşlarımıza destek olmak isterseniz, mağazalarımıza bekliyoruz.

Plastik / Naylon Poşetlerin Zararları

Günlük yaşamımızda, özellikle alışverişlerde kullanmaya alıştığımız bir çanta türü plastik poşetler. Kolay ulaşılabilir olması ve çeşitliliği açısından günümüzde en çok tercih edilen taşıma aracı olan plastik poşetler, dünyada 1982 yılında, ülkemizde ise 1980’lerin sonunda yaygınlaştı. Ancak canlılara ve doğaya verdiği zararlar her şeyden daha ağır basıyor. Bu zararların bir kısmı şu şekilde;

  • Plastik poşetlerin üretiminde termoplastik olarak adlandırılan petrol türevli polietilen kullanılıyor. Bu da çevre ve insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Kanser vakalarındaki artışın en büyük sorumlularından biri… Isıya veya güneşe maruz kaldıklarında bileşimindeki maddeler çözünerek kansere neden oluyor.
  • Plastik poşetlerin doğada bozulmaları bir hayli zaman alıyor; denizde 400 yıl, karada 800 yıl. Bu bozulma sırasındaysa tüm zararlı materyaller toprak ve suya geçiyor. Toprak ve su ile ürettiğimiz tüm ürünlere de doğrudan etkisi olmaktadır.
  • Işık etkisiyle daha zehirli ve küçük petro-polimerlere dönüşen plastik poşetler hayvanlar tarafından besin zannedilerek tüketilebilmektedir. Yani sadece tek bir nesli değil, besin zincirini çok uzun süre etkileyecek kadar uzun ömürlü zararlara neden oluyor.

2017 itibari ile sadece ülkemizde günde 50 milyon poşet kullanıldığı belirtiliyor. Bu rakam yılda 20 milyara ulaşıyor. Dünya üzerinde ülkeler plastik / naylon poşet kullanımına kısıtlama ve yasak getirmeye başladı. Bu bir anlamda bizim doğaya ve canlıya olan sorumluluğumuzdur da. Doğaya ve canlıya zarar veren malzemelerden ziyade zararsız olanı tercih etmek her geçen gün daha da gerekli hale geliyor.

Bu bakış açısı ile “Hayata Merhaba Bez Çanta Projemiz” ile engelli arkadaşlarımıza sağladığımız desteğin yanı sıra doğaya ve canlılara karşı sorumluluğumuzu da geliştirmek niyetindeyiz. Beyaz Fırın olarak, kademeli bir geçiş ile zamanla tamamen zararsız çantalar kullanmak niyetinde ve gayretindeyiz.

 

Kaynak linkler:

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.