İtalyanlar Bu Lezzeti Bir Araya Getirmeyi Nasıl Akıl Edemedi?

Domates; İtalyanların mutfaklarında en fazla kullanılan lezzetlerden biri. Makarnalarının, pizzalarının baş kahramanıdır domates sos. Burrata Peyniri ise; İtalyanların manda sütünden yaptıkları geleneksel peynirlerinden biri. Poşe Yumurtanın da İtalyan mutfağında yeri olduğunu düşündüğümüzde aklımıza bu soru geliyor; İtalyanlar bu lezzeti bir araya getirmeyi nasıl akıl edemedi?

Brasserie  menümüzde, kahvaltının baş kahramanı olan poşe yumurtalı lezzetlerimize ilk olarak 2017 yılında burrata peyniri ve domatesi bir araya getirerek oluşturduğumuz Burratalı Domates Soslu Poşe Yumurtayı ekledik. 2017 Nisan ayında yaz menümüze dahil ettiğimiz bu lezzeti bu sene kış menümüzde de devam ettiriyoruz.

Hafta sonu olduğu kadar, hafta içi kahvaltılarında da tercih edilen tercih edilen Burratalı Domates Soslu Poşe Yumurtayı henüz denemediyseniz, brasserielerimizde deneyebilirsiniz. Poşe yumurtalı diğer ürünlerimiz; Sucuklu Poşe Yumurtalı Pancake, Somon Fümeli Poşe Yumurta, Domates Soslu Poşe Yumurta, Mücverli Hellimli Poşe Yumurta, Beyaz Fırın Yapımı Süt Lorlu Poşe Yumurtalı Kavurma ve Granolanın yanında servis ettiğimiz avokadolu poşe yumurta.

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.