Sicilya & Taormina

Siciya; adeta büyülü kocaman bir ada. Eşim Bülent’in bir gün “Ağustos’ta Taormina’ya gidiyoruz” dediğini hatırlıyorum. Çok da aşina olmadığım bu şehre gittiğimde aşık oldum. Bir kere gitmesi çok rahat.  THY’nin direkt uçuşu ile yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonunda kendinizi İtalya’nın bu M.Ö 3. yüzyılda kurulmuş mistik şehrinde buluyorsunuz.

Hem kültür ve gastronomi gezisi, hem de deniz tatili yapabildiğiniz muhteşem bir coğrafya. Hatırımda kalanlar ise, çeşit çeşit farklı lezzetlerdeki balları, kılıç balığı ile yaptıkları yemekleri, eşsiz aromalı ve şahsına münhasır ayvaya benzeyen görüntüleri ile limonları, volkanik şarapları ile kendinizi kaybedeceğiniz bir ada.

Şehir merkezi ise oldukça ilginç.  Dağın tepesinde daracık sokakları, muhteşem manzarası ve teraslara konumlanmış restoranları ile her köşe başında sizi bir sürpriz bekliyor. Şehrin sembolü, şans getirdiğine inanılan kozalak. Dolayısı ile binalarda, heykellerde ve hediyelik eşya satan mağazalarda kozalak deseni ya da objesi görmek mümkün.

Taormina’ya giderseniz Etna’yı görmeden, şarap bağında tadım yapmadan ve limonlu kaparili kılıç balığı yemeden dönmeyin derim.

Bir haftalık bu Sicilya gezisinde, otelimiz Taormina’da olmasına rağmen, biz 2-3 saat uzaklıktaki Messina, Mazzaro, Vizzini ve Modika gibi yakın şehirleri de gezdik.  Ancak sizlere tavsiyem bu şehirlerde de konaklamak üzere program yapmanız. Çünkü Taormina’ya dönmek endişesi taşıyınca istediğiniz gibi gezemiyorsunuz.

Modika’ya yaklaştığımızda çok tanıdık bildik bir coğrafyaya geldim gibi hissetim. Biraz sonra Mardin’e ne kadar benzediğini fark ettim. Şehrin binalarının rengi, üst üste olması ve yerleşim şekli ile bence çok benziyor. Bu arada Modika’daki tarihi çikolata mağazasını mutlaka görmeniz ve hem çikolatasını hem de kurabiyesini tatmanız gerekiyor. Antica Dolceria Bonajuto’da çikolata Azteklerden kalma bir yöntem ile yapılıyor. Çikolatayı yediğinizde damağınızda erimemiş şekeri çıtır çıtır hissediyorsunuz. Çok güzel bir çikolata mı bilemedim ama çok farklı olduğu kesin. Bir de bir kurabiyeleri var ki, işte bu çok ilginç: Şekli minik tatlı poğaçalara benziyor ama içinde çikolatalı bir karışım var. O karışımı çikolata ve kuru et ile yapmışlar.  İlk başta önyargı ile tattığım kurabiyenin lezzetine çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

İşte kısaca böyleydi bizim çocuklu Sicilya seyahatimiz. Hem biz karı koca mutlu olduk, hem de çocuklar açısından eğlenceli bir tatil oldu.

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.