Un Kurabiyesi

Un_kurabiyesi_1

Klasik lezzetler hep bir adım önde mutfağımızda. Kendimizi iyi hissettiren, annemizin mutfağından çıkan, bize geçmişimizi anımsatan lezzetlerdir onlar. Bugün ve önümüzdeki hafta vermeyi düşündüğüm tarifleri işte bu klasik lezzetlerden olan, un kurabiyesi ve supangle olarak belirledim.

Her ne kadar bu tarifleri her yerde bulabileceğinizi bilsem de, benim çok sevdiğim bu iki anne tatlısı tarifini vermeden geçemezdim. 🙂

Yemek ve yaşam arasındaki o görünmeyen bağları, yediğiniz yemeğin kokusunda, tadında, size hatırlattıkları ile hissedebiliyorsunuz. Fırının kapağını açtığınızda gelen koku, tam da okuldan eve döndüğünüz de kapı açıldığındaki evin kokusunu hatırlatır, gülümsersiniz. Mutlaka yaşamışsınızdır, bazı tatlar sizi rahatlatır, mutlu eder. Buna yediğiniz yemeğin size hatırlattıkları sebep olur. Belki mutlu bir anıdır. Bazı tatları da hiç sevemezsiniz, yersiniz ama zorla. Bunun da arkasında, geçmişte size zorla yedirilmeye çalışılması olabilir.

Tüm çocukluğum Beyaz Fırın’ın mutfağında geçince, düşünün bendeki duygu çeşitliliğini. Şikayetçi miyim? Hayır 🙂 Bugünkü damak tadımı belirleyen şeylerden biri de, geçmişte tattıklarım ve bana hissettikleri.

Un kurabiyesi de sanırım birçoğumuz için geçmişten gelen bir lezzet. Sade ve basit olabilir ama belki de bu yüzden tercih edilmiştir mutfaklarımızda.

Klasik bir anne lezzeti işte!

Afiyet olsun.

(6-8 Kişilik)

Un_kurabiyesi_3,

Un Kurabiyesinin Malzemeleri

 • 500 gr un
 • 300 gr pudra şekeri
 • 250 gr susuz yağ
 • Yarım çay kaşığı toz vanilya

Un_kurabiyesi_2

Un Kurabiyesinin Hazırlanışı

 1. Fırınınızı 150 derecelik ısıya ayarlayın.
 2. Tüm malzemeleri ve 250 gr pudra şekerini bir mikser kabının içerisinde hamur yoğurma aparatı ile yoğurun.
 3. Yoğurduğunuz hamuru bir kenarda 45 dakika kadar dinlendirin.
 4. Hamuru elinizle ikiye bölüp şekil verin. Yuvarlak bir şekil vermek isterseniz, elinize aldığınız ufak hamur parçalarını avucunuzla yuvarlayıp kalbura bastırın. (Kalbur bulamazsanız bir çatallar şerit de çekebilirsiniz. Silindir şeklini vermek isterseniz ise uzun bir parça hamuru elinizle rulo yapın ve küçük silindirler halinde kesin. Ardından bir çatal yardımı ile üzerine şeritler çekin.
 5. Fırın tepsinizin üzerine yağlı kağıdı koyun ve şekil verdiğiniz kurabiye hamurlarını tepsinin üzerine dizin.
 6. Önceden ısıttığınız fırınınızda kurabiyelerinizi 16 dakika pişirin.
 7. Pişen kurabiyelerinizi fırından alın ve servis tabağına koyup üzerine kalan pudra şekerini serpin.

 

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.