Zeytinyağının Peşinde: Ayvalık Gezimiz

Zeytin ağacı uzun ve sağlıklı yaşamın, bereketin, barışın ve zenginliğin simgesi olarak bilinir. Uzun çabalar, sabır ve emek ile yetiştirilen bir zeytin ağacı, iyi bakılması halinde yüzlerce yıl meyve verebilmektedir. Kahvaltılarımızda, salatalarımızda ve menümüzdeki birçok üründe kullandığımız zeytinyağının arkasında da işte bu bakış açısı bulunuyor. Çok değerli bir zeytinyağı kullandığımızı anladık. Sağlık açısından da birçok faydası bulunan zeytinyağının dünya genelinde ortalama 15 kg tüketilirken, ülkemizde kişi başı tüketimin 2 kg olduğunu öğrendik. Tüm bunları yerinde izledik, zeytinyağının arkasındaki emeği hissettik.

Selim Bey’in ailesinin zeytincilik ve zeytinyağı ile uğraşması 1 asırı geçiyor. 1923’te Yugoslavya’dan Türkiye’ye gelmesiyle başlayan hikayeleri Selme Zeytin ve Zeytinyağı markası ile devam ediyor. Zeytin ile dolu, neredeyse zeytin üzerine kurulmuş bir yerde bir araya geldik. Selim Bey’le. Ayvalık – İzmir yolu üzerinde bulunan tedarikçimiz Selme Zeytin ve Zeytinyağı’nın misafiri olarak, kapısından girince buram buram zeytinyağı kokan bir üretim alanındaydık. Kapıdan girdiğimizde bizi tonlarca zeytin karşıladı. Kasa kasa zeytinin, zeytinyağına dönüşene kadar geçtiği aşamaları tek tek gözlemledik.

Uluslararası alanda 3 önemli ödülü bulunan Selme Zeytin ve Zeytinyağı’nın sahibi Ahmet Selim Kantarcı’dan ailesinin, mağazalarımızda kullandığımız zeytinyağının oluşum hikayesini ve zeytinyağı üzerine çok değerli bilgileri dinledik. Tüm bu anları da sizinle paylaşmak üzere kaydettik.

Henüz yorum yapılmadı.

Bir yanıt ekleyin.

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.